24 اردیبهشت 1398

مصاحبه خانم دکتر آبادیان با صنعت غذا

اینجانب فتانه آبادیان فارغ التحصیل رشته علوم تغذیه و صنایع غذایی از دانشگاه شهید بهشتی در سال 1369 و کارشناسی ارشد MBA و دکترای DBA می باشم

لطفا خودتان را معرفی کنید ؟ اینجانب فتانه آبادیان فارغ التحصیل رشته علوم تغذیه و صنایع غذایی از دانشگاه شهید بهشتی در سال 1369 و کارشناسی ارشد MBA و دکترای DBA می باشم که هم اکنون در شرکت لبنی دوشه آمل (هراز) به عنوان مدیر کنترل کیفی و R&D و نائب رئیس هیئت مدیره فعالیت می نمایم .

لطفا شرکتان را معرفی کنید ؟ شرکت فرآورده های لبنی دوشه آمل با برند تجاری هراز فعالیت های تولیدی خود را از مرداد ماه 1386 آغاز نموده و در زمانی بسیار کوتاه توانست گام های بسیار بلندی را در تولید و عرضه لبنیات کشور بر دارد و در قله رفیع این صنعت با افتخار کسب عنوان کیفیت برتر قرار گیرد و در حال حاضرحدود 1870 نفر اشتغال مستقیم در حال فعالیت می باشد در راستای توسعه این شرکت شرکت های دیگری با برند های آلیما ، زاگو ، داریو لبن و ... نیز به ان افزوده شد که در حال حاضر با تناژ روزانه (هراز 350-320 تن ، زاگو 150 تن نوشیدنی و پنیر و شرکت آلیما (هکلند سابق)، با ظرفیت تولید 25 تن پنیر در روز در حال گسترش و فعالیت می باشد . محصولات تولیدی این شرکت در چندین گروه قرار دارد که شامل :انواع ماست های تازه ، ماست های همزده کم چرب و پرچرب ، انواع ماست های طعم دار سبزیجات و صیفی جات ، انواع دوغ ، انواع دسر های لبنی ، انواع خامه و شکلات صبحانه ، کشک ، انواع شیر های ساده و طعم دار ، شیر های استریل ، محصولات ویژه ماه رمضان(فرنی، شله زرد،شیر برنج ) ، پنیر های مختلف تخمیری(پنیر های لاکتیکی ، پنیر های لیقوان) پنیر فتا، پنیر uf، پنیر های پروسس (چدار، لبنه و ...) ،انواع پنیر های طعم دار، انواع محصولات پروبیوتیک(دوغ، ماست،پنیر) و محصولات فلور اکتیو (دوغ، ماست،پنیر) و ... می باشد دلایل کم توجهی مردم به مصرف لبنیات را چه می دانید ؟ کاهش شدید سرانه مصرف لبنیات در کشور که حتی به نصف استاندارد های جهانی رسیده است شدید اقتصادی باشد که در بحث فرهنگی و اقتصادی باشد که در بحث فرهنگی باید یک همسویی سازمان یافته از جانب دولت و بخش های خصوصی صورت پذیرد . در بحث اقتقادی هم به دلیل نوسان رو به رشد قیمت تمام شده مواد اولیه و بسته بندی محصولات لبنی ، قیمت نهایی محصول بالا رفته که روی سرانه مصرف تاثیر مستقیم گذاشته است و نهایتا منجر به کاهش تولید و مصرف لبنیات در کشور گردیده شده است متاسفانه در کشورمان در مقایسه با سطح جهانی به دلیل عدم بستر سازی مناسب فرهنگی ضرورت مصرف شیر و لبنیات در حفظ و تامین سلامت و تندرستی مردم به درستی آموزش داده نشد .

چه اقداماتی برای فرهنگ سازی و استفاده از لبنیات صورت گرفته است ؟؟ در واقع اقدامات بنیادی این فرهنگسازی و افزایش سطح از جمله مصرف لبنیات و اصولاً غذاهای سالم و با ارزش غذایی بالای مورد نیاز مردم، به عهده مدیریت کلان و تصمیم گیرنده وزارت بهداشت و درمان کشور می باشد . اما این شرکت جهت افزایش مصرف لبنیات مردم کشورمان بطور متعهدانه به حفظ و ارتقاء کیفیت محصولات لبنی با قیمت مناسب که متناسب با قدرت خرید مردم باشد پرداخته است ، آن هم در بدترین شرایط اقتصادی و با وجود فشارهای زیاد ، بطوریکه در هر شرایطی توانست ضمن کسب اعتماد و اطمینان مردم به این برند به ویژه در مدت اخیر با درک وضعیت اقتصادی و معیشتی خانوار با قیمت مناسب محصولات سهم قابل توجهی از بازار را حفظ و مرتبا افزایش دهد. قدم بعدی در این رابطه اقدام به نوآوری و تولید انواع محصولات متنوع لبنی جدید بوده که با قیمت مناسب و متناسب با ذائقه های مردم ، آشنا با سفره های اصیل و قدیمی ایرانی و بسیار خوشمزه مثل تولید انواع ماست های طعم دار از جمله ماست بادمجان ، ماست دلال، ماست ذرت مکزیکی ، ماست زیتون ، ماست کرفس ، ماست بورانی و .. که ضمن برخورداری از ارزش غذایی بالا رقبت و لذت و انگیزه مصرف کننده را به استفاده بیشتر از لبنیات به همراه داشته است اقدام دیگر شرکت در این راستا تولید محصولات لبنی فراسودمند با ارزش غذایی بالا و قیمت مناسب مثل : ماست کدو ، ماست لبو، ماست سویا و سالاد ماست ... همچنین با توجه به رسالت این شرکت که تعهد جدی به تامین سلامت و امنیت غذایی می باشد هست اقدام به تولید گروه دیگری از محصولات تحت عنوان محصولات سلامت محور پرداخته است که این گروه شامل انواع محصولات خاص پروبیوتیک ( پنیر، ماست، دوغ) و انواع محصولات سلامتی بخش تحت عنوان فلور اکتیو ها و محصولات غنی شده (enrichment) با افزودن انواع ویتامین ها و املاح مورد نیاز که در واقع کمبود و فقر آن در میان مردم به شدت محسوس است تمرکز کرده ، و اقدامات اساسی مبذول داشته است و اما مهمترین نگاه این شرکت در راستای فعالیت های انسان دوستانه و عاشقانه به کشور که در تمام مراحل مد نظر شرکت هراز است، کاهش سود آوری و به دنبال آن کاهش قیمت تمام شده فرآورده های لبنی ضروری و اصلی مصرف کنندگان (شیر ، ماست، پنیر) تا حدالامکان بوده است . که این عمل با نظر و کمک قاطع مدیریت ارشد متخصص و متعهد و با سابقه و مجرب این شرکت که از پرچم داران علمی و عملی لبنیات کشور است آقای مهندس بزرگمهر دادگر و گروه متخصصین و مدیران توانمند و پرسنل علاقه مند امکان پذیر بوده است .

چه راهکارهایی جهت حل مشکلات موجود در صنايع غذايي پيشنهاد مي كنيد: راهکارهای زیادی جهت حل مشکلات شدید این صنعت و صنایع غذایی در کشور وجود دارد که طبعا بخش زیادی از این مشکلات و دغدغه های اساسی در راستای آن ها توسط شرکت های بزرگ و کوچک لبنی بارها و بارها به صور مختلف مطرح شده است اما بعضی از این راهکارها که به نظر این جانب راهکار های اساسی و مهم صنعت لبنیات است اشاره میکنیم : در درجه اول اتخاذ سیاست های درست و منطقی اقتصادی برای حل مشکلات عدیده تولید کنندگان صنعت غذایی کشور از جمله صنعت مادر غذایی صنعت لبنیات می باشد . گماردن متولیان آگاه و مدیران لایق و کاردان و متخصص در سطوح تصمیم گیرنده کلان صنعت غذایی کشور که در این رابطه وزارتخانه های صنایع کشاورزی ، جهاد کشاورزی و ... مسئولیت اساسی را به عهده دارند . همچنین اختصاص تسهیلات لازم به تولید کنندگان از بانکها و سازمان های مرتبط بویژه در جهت بهبود تکنولوژی و واردات مواد اولیه مناسب و ماشین آلات مورد نیاز صنایع لبنی که هم اکنون بسیاری از شرکت های صنایع لبنی با مشکلات عدیده و سنگینی در این زمینه روبرو هستند . تعیین قیمت مناسب و متعارف برای مواد اولیه صنایع غذایی ، از جمله صنعت لبنیات که همان شیر خام است و جلوگیری از نوسان و بی ثباتی قیمتی برای این ماده مهم غذایی برای مردم کشور ، حمایت جدی و مستمر به تولید کنندگان در جهت توسعه و گسترش فعالانه ی صادرات و کمک همه جانبه دولت و مسئولین در جهت بیشترین مراودات بین المللی و تلاش به سمت جهانی شدن (globalization) حمایت هر چه بیشتر از واحد های تحقیق و توسعه در صنایع در جهت تولید محصولات نوآور و سلامتی بخش با قیمت مناسب ، متناسب با قدرت خرید مردم .

چه برنامه اي براي توسعه و رونق بيشتر شركت در نظر داريد؟ با همه مشکلات و چالش های بزرگ صنعت لبنیات در سطح کشور خوشبختانه با کمال افتخار و قدرت باید عرض کنم شرکت لبنی دوشه آمل (هراز) با سرعت غیر قابل تصوری در همین شرایط سخت و طاقت فرسا توسعه و گسترش قابل قبولی داشته و الگوی یک شرکت دانش محور و متعهد و الهام بخش از صنعت لبنیات کشور و حتی دنیا می تواند باشد . لذا در این راستا با توجه به حساسیت به افزایش سهم مصرف لبنیات در سبد مصرفی مردم این شرکت نیز همانند سایر شرکت های لبنی کشور نیاز به حمایت شدید و همه جانبه و قاطع از سوی کلیه مراجع دولتی در بخش صنایع و کشاورزی و بانک ها و ... می باشد . در این رابطه مهمترین مسئله اعتماد دولت مردان به سرمایه گذاران در بخش تولید که در واقع در این شرایط جز عشق به مردم توجیهی ندارد و رسیدن به این باور که حمایت از مصرف کننده و تامین سلامت مردم تنها با حمایت درست و قوی از تولید کنندگان امکان پذیر است ، نقش مهمی دارد و باز هم در این راستا ضمن حمایت جدی و اساسی از تولید کنندگان باید از کلیه نا هنجاری ها و مشکلات و سختگیری ها یا سیاست گذاری های نادرست که منجر به کاهش فعالیت توسعه و گسترش کارخانجات تولیدی و تعطیلی آن ها می گردد به شدت از میان برداشته شود