سوالات متداول لبنی

صفحه ۲

9

منظور از شير تازه چيست ؟

شیر مایعی است مترشحه حاصل از دوشش کامل پستان دام سالم ، کمینه به تعداد چهار روز پس از زایمان دام که با اصول صحیح ، تغذیه و نگهداری شده باشد و در شرایط بهداشتی دوشیده شده و تحت هیچ شرایطی آب یا هیچ ماده دیگری به آن افزوده نشده و یا از آن کسر نشده باشد ..

10

آيا به شيرهاي پاستوريزه و استريليزه مواد نگهدارنده اضافه ميشود ؟

خیر ، با توجه به استانداردهای بهداشتی و تکنولوژی بالای کارخانجات معتبر لبنی ، نیاز به هیچگونه مواد نگهدارنده ای در شیرهای پاستوریزه و استریلیزه نمی باشد . منظور از پاستوریزه کردن :

در فرآیند پاستوریزاسیون ازترکیب دما و زمان برای نابودی همه میکروبهای بیماری زا استفاده می شود و حداقل تاثیر را بر کاهش ارزش غذایی شیر دارد. پاستوریزاسیون روشهای مختلفی دارد. در صنعت غالبا از روش سریع با حرارت بالا استفاده می شود. در این روش شیر خام دریافتی پس از گذراندن مراحل کنترل اولیه، عبور از دستگاه صافی، استاندارد کردن چربی و هموژن شدن تحت تاثیر دمای 75تا78 درجه سانتی گراد به مدت 15 ثانیه قرار می گیرد و سپس بلافاصله تا دمای کمتر از 5 درجه سانتی گراد سرد می شود . در این دما همه میکروب های بیماری زای شیر typhoid fever tuberculosis, scarlet fever, polio, and dysentery از بین می رود و حدود 90 درصد باکتری های غیر بیماری زا نابود می شود . در شیر پاستوریزه شده هنوز مقداری باکتری غیر بیماری زا وجود دارد که حتی در یخچال هم قادر به تکثیر وفاسد کردن شیر می باشد، ولی اگر شیر پاستوریزه در شرایط محیطی گرم قرار گیرد سریع تر فاسد می شود.

مدت زمان ماندگاری شیر پاستوریزه محدود به چند روز است و باید از زمان تولید تا زمان مصرف در یخچال نگهداری شود. در ایران معمولا شیر پاستوریزه با ماندگاری 2تا 5 روز تولید می شود و در طول این مدت همواره باید در یخچال نگهداری شود. تاریخ تولید و انقضای درج شده بر روی بسته بندی شیر پاستوریزه ملاک زمان استفاده از آن خواهد بود.   

فرایند حرارتی فرادما ( Ultra high temperature )

به معنای دمای 135 تا 145 درجه سانتی گراد به مدت 2 تا 4 ثانیه است. استریلیزاسیون روشی است حرارتی که طی آن تمام میکروب های موجود در شیر از بین می رود به همین دلیل قابلیت نگهداری تا 6 ماه را در دمای محیط دارد و تصور استفاده از مواد نگهدارنده اشتباه است.

11

تفاوت شير با ساير محصولات پروتئيني مانند گوشت در چيست ؟

تركيب آمينو اسيدي پروتئينهاي شير و گوشت متفاوت است . و هر دو براي بدن ضروري هستند . ولي در مقايسه ، پروتئين‌هاي شير ازكيفيت بالاتري نسبت به پروتئين‌هاي گوشت برخوردارند .

12

چگونه ميتوان از سلامت شير پاستوريزه مطمئن شد ؟

شير پاستوريزه داراي ظاهري روشن، بوي طبيعي و مطبوع، فاقد طعم ترشيدگي يا هر گونه طعم غيرطبيعي است ،چنانكه كمي از آن به طور آزمايشي جوشانده شود در مقابل حرارت پايدار بوده و اصطلاحاً بريده بريده نخواهد شد.

13

منظور از شير با ويتامين D چيست ؟ و ويتامين D چگونه به شير اضافه مي‌شود ؟

ویتامین D به عنوان یکی از ریز مغذیهای ضروری برای بدن شناخته شده است مقدار کمی از این ویتامین در شیروجود دارد به جهت غنی سازی شیر با ویتامین D ، میزان مشخصی از ویتامین D بر اساس نیاز روزانه تصویب شده (RDA) به آن اضافه می شود .

14

آیا افزودن ویتامین A و D به شیر تاثیر نامطلوب بر آن می گذارد ؟

خیر ، شیر منبع غنی از کلسیم است بنابراین افزودن ویتامین A و D علاوه بر غنی شدن شیر ، هیچگونه تاثیر نامطلوبی در اجزای ترکیبی دیگر آن ندارد و به جذب بهتر کلسیم نیز کمک می ماید.

15

شیرهای غنی شده با چه موادی غنی می شوند و مصرف آنها بیشتر به چه افرادی توصیه می شود ؟

معمولاً شیر با ویتامین D ، ویتامین A ، ویتامینهای گروه B و آهن غنی می شود که مصرف آنها برای بدن لازم است . تمام افراد می توانند از شیرهای غنی شده استفاده کنند اما شیرهای غنی شده با ویتامین D بیشتر به افرادی توصیه می شود که در شهرهای آلوده زندگی یا عوامل دیگری مانع رسیدن نور خورشید به آنها می شود . چنین افرادی با استفاده از شیرهای غنی شده می توانند دیگر ویتامینهای مورد نیاز بدن خود را نیز تامین کنند .

16

در هرم استاندارد غذایی مصرف چند گروه از مواد غذایی تاکید شده است ؟

بر 5 گروه مواد غذایی که شامل شیر و فرآورده های آن (3تا4 واحد) ، گوشت و جانشینهای آن (2تا3واحد) ، میوه ها 2تا4واحد) و سبزیها (3تا5واحد) ، نان و غلات (6تا 11 واحد) ، چربی و شیرینی به مقدار کم. در هرم های جدید غذایی در اروپا و امریکا چربی و شیرینی از هرم غذایی حذف شده و دلیل آن دریافت کافی این گروه از گروه های غذایی ذکر شده است .