سوالات متداول لبنی

صفحه ۳

17

چرا از ماست بايو استفاده مي كنيم ؟

ماست بايو يك فرآورده پروبايوتيكي با فرمول ويژه است كه دستگاه گوارش را با باكتري هاي سودمند پوشش مي‌دهد . ماست بايو به حفظ توازن محيط روده كمك مي كند . روند بهبود پس از بيماريها و مصرف آنتي بيوتيكها و بهبود عوارض هرگونه استرس را سرعت مي‌بخشد . مسافرت و تغييرات رژيم غذايي و آب ميتواند اثر تخريبي بر دستگاه گوارش و سيستم ايمني بدن داشته باشد . با استفاده از ماست بايو بهترين شانس براي سازگاري با اين دگرگوني ها را به خودتان مي‌دهيد.

18

مصرف پروبيوتيكها چه فوايدي مي‌تواند داشته باشد ؟

مطالعات نشان مي‌دهد كه مصرف پروبيوتيك‌ها از ابتلا به آلرژي‌هاي پوستي و غذايي در اطفال، برخي عفونت‌هاي باكتريايي، زايمان زودرس، بيماري التهابي روده، عفونت‌هاي راجع به مثانه و گوش، خرابي دندان‌ها، اسهال مزمن و اسهال مسافرتي جلوگيري مي‌كنند. حتي معلوم شده اين باكتري‌ها باعث كاهش ميزان كلسترول خون شده و با كاهش مواد سرطان‌زا، از بعضي سرطان‌هاي خاص هم جلوگيري مي‌كنند.

19

آيا مصرف پنير ميتواند زيان آور هم باشد ؟

خير ، تنها افرادي كه كلسترول خونشان بالاست بايد از انواع كم چرب آن استفاده كنند با اين وجود سهم پنير از افزايش كلسترول خون تنها 3 تا 4 درصد ميباشد .

20

آيا پنير كپك زده قابل استفاده است ؟

خير، بانظر به مطالب فوق كه در خصوص عوامل موثر در كپك‌زدگي پنير بيان گرديد توصيه ميشود كه از مصرف پنيرهاي كپك‌زده خودداري شود، مگر در مواردي كه از كپك‌هاي خاصي در بهبود عطر و طعم پنير در طي دوره رسيدن آن استفاده شده باشد كه در اين صورت نيز مراتب توسط شركت توليدكننده بر روي برچسب محصول بايد توضيح داده شده باشد.

21

چرا ماست اصطلاحاً آب مي اندازد ؟

بافت ماست يك شبكه سه بعدي از پروتئين‌هاي منعقدشده شير است كه در فضاي ما بين آنها آب به دام افتاده است، با پاره‌شدن اين شبكه پروتئيني ، آب ميان بافتي ماست شروع به خارج‌شدن ميكند كه اصطلاحاً به آن آب‌انداختگي ماست مي‌گويند .

22

مسموميت ناشي از مواد لبني و بستني تا چه حد خطرناك است ؟

مسموميت ناشي از هر گونه مواد غذايي بر حسب اينكه چه ميزان از ماده غذايي مسموم وارد بدن شخص شده باشد و اینکه چه عاملي اعم از باكتري يا سموم باكتري بهمراه آن بوده باشد متفاوت است و مي تواند از علائم خفيف تا حد بسيار خطرناك و همچنین تاثير روي سيستم عصبي و بستري شدن فرد پيش برود ،شایان ذکر است که تاکنون گزارش حادی ناشی از مسمومیت غذایی از مصرف محصولات لبنی صنعتی اشاره نشده است.

23

آيا مواد پايداركننده در خاصيت محصولات لبني و بستني تاثير دارد ؟

اين تركيبات موجب افزايش يا كاهش ارزش غذايي محصولات لبني و بستني نمي‌گردند . اصولا پايدار كننده ها به ميزان بسيار كمي در تركيب غذايي بكار برده ميشود .

24

منظور از پايداركننده در صنايع لبني چيست ؟

معمولا پايداركننده‌ها تركيبات طبيعي هستند كه به واسطه خاصيت جذب آب و واكنش با تركيبات غذايي موجب مي شوند تا ماده غذايي حاوي پايداركننده ، از خواص ظاهري و حسي بهتري بر خوردار شود و همچنين در مدت زمان نگهداري حالت پايدارتري داشته باشد

25

آيا محصولات پاستوريزه را پس از تاريخ انقضاء روي بسته بندي ، ميتوان مصرف كرد ؟

به طور كلي محصولات پاستوريزه داراي عمر پايداري محدودي هستند ولي بسته به شرايط نگهداري و بسته بندي ممكن است بيش از زمان مورد انتظار بدون تغيير بمانند ، ولي بهتر است محصولات پاستوريزه پس از تاريخ انقضاء با احتياط مصرف شوند و از عدم تغييرات احتمالي نامطلوب در ظاهر ، طعم ، بو و رنگ آنها اطمينان حاصل گردد.